Recenzja książki "Kiedy znów będę mały"



Aleksandra Jerzyk
Podróż do krainy dzieciństwa
Czy zapomniany świat dzieciństwa da się ocalić? To pytanie zdaje się być myślą przewodnią książki „Kiedy znów będę mały” autorstwa Janusza Korczaka, którą miałam przyjemność przeczytać.
To książka oryginalna w kwestii podjęcia tematu. Opowiada ona historię głównego bohatera, którego pewnego razu odwiedził krasnoludek. Chciał spełnić jedno z marzeń mężczyzny. Po krótkim zastanowieniu się, nauczyciel mówi, że chciałby jeszcze raz powrócić do czasów dzieciństwa. Nie spodziewa się jednak, że jego zmartwienia i problemy będą na równi z tymi, które miał jako dorosły.
Jeszcze nigdy nie czytałam tak głęboko poruszającej historii o dzieciństwie. „Kiedy znów będę mały” całkowicie zmieniła moje postrzeganie zachowań dziecka. Uważam, że każdy dorosły człowiek powinien ją przeczytać, by nabrać dystansu do dziecięcego myślenia. Literackie dzieło Korczaka traktuję jako zbiór wiedzy wychowawczej popartej doświadczeniem każdego z nas. 
Intensywność młodocianych uczuć, jaką znalazłam na kartach tej powieści, zmusiła mnie do wielu przemyśleń. Autor pokazał nam paradoks rozumowania człowieka – będąc małym, marzymy, by stać się dorosłym, jednakże kiedy nasze marzenie się spełnia, okazuje się, że tęsknimy za czasami dzieciństwa. Bez względu na nasz wiek zawsze sądzimy, że inni mają łatwiej.
„Kiedy znów będę mały” uczy traktować ludzi na równi i cieszyć się każdą radosną chwilą, jaką ofiaruje nam los. Gorąco polecam ją w szczególności rodzicom i nauczycielom, by ich oczy otworzyły się na intelekt dziecka i pomogły go zrozumieć.
SZABLON WYKONANY PRZEZ TYLER